Livex Lighting Sentosa Large Linear Chandelier
This is an oversized item. An additional $50.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
The Sentosa collection has a modern and retro appeal. The hand-crafted black fabric hardback shades are set off by the silky orange fabric on the inside creating an intriguing effect. The three-light double drum shade adds character to this handsomely styled linear chandelier. Perfect fit for the living room, dining room, kitchen and bedroom. This sleek design is shown in a black finish.
Specifications
| Brand | Livex Lighting |
| Finish | Black |
| Height | 22 1/4" - 86 3/4" Adjustable |
| Length | 49" |
| Material | Steel |
| Style | Mid Century Modern, Casual, Modern, Timeless, Versatile |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 13" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like